امروز شمسی

اللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَ عَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَ في كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَ حافِظاً وَ قائِدا ‏وَ ناصِراً وَ دَليلاً وَ عَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك َطَوْعاً وَ تُمَتِّعَهُ فيها طَويلاً
  قوانین شهرداری  قوانین شهرداری   مناقصه ها و مزایده ها  مناقصه ها و مزایده ها   ارسال مطلب و خبر  ارسال مطلب و خبر   تماس با ما  تماس با ما   جاذبه های گردشگری  جاذبه های گردشگری   گالری عکس  گالری عکس   شورای اسلامی شهر  شورای اسلامی شهر   درباره شهردار  درباره شهردار   معرفی شهر  معرفی شهر   صفحه اول  صفحه اول  

  مطالب برگزيده

  آخرين اخبار
زیرسازی و آسفالت بلوار باغ بهشت واقع در محله سرشک با همکاری اداره راهداری و حمل و نقل جاده ای
احداث بوستان محلی مزید آباد و پیاده روسازی بلوار پلیس
بهسازی و ساماندهی مقسم آب سرابان و بازسازی و مرمت آسیاب آبی پارک سرچشمه سرابان
زیرسازی و دیوارکشی خیابان میرسیدو ادامه اجرای سقف سنتی راسته بازار
فیلم سینمایی بام بالا
مراسم تشییع پیکر مطهر شهید گمنام با حضور گسترده مردم شهیدپرور و ولایی نطنز
خاک اولیا الله نطنز میزبان شهید گمنام
آگهی مزایده اجاره سفره خانه سنتی و آسیاب آبی در پارک سرچشمه سرابان متعلق به شهرداری نطنز 
آگهی مزایده اجاره دکه در پارک سرچشمه سرابان متعلق به شهرداری نطنز 
آگهی مناقصه تهیه مصالح و اجرای جدول بتنی پیش ساخته 
  پربيننده ترين مطالب
  اوقات شرعی


  وضعيت هوا


 

مناسبت ها  روز تجلیل از امامزادگان و بقاع متبرکه 

مناسبت ها ، روز تجلیل از امامزادگان و بقاع متبرکه

اگر از جاده قدیم کاشان و یا از جاده قدیم اصفهان وارد نطنز شوید ، از اولین نقطه ای که  شهرنمایان می شود ( از فراز گردنه  ) به غیر از باغها و درختان سر بر هم نهاده  وکوههای صخره ای و زیبا  ، گنبدهای فیروزه ای شهر هستند که جلوه گری می کنند . این گنبدها که هر کدام  به نوعی  تاریخ کهن ، مذهبی و فرهنگی این شهر زیبا را روایت می کنند ، جلوه هایی از هنر معماری و مذهبی  روزگاران گذشته  را با همه رمز و رازهایش  روایت می کنند .  کافی است سری به آنها زده و لحظاتی را در آرامش فضای روحانی و معنوی آنها سپری کنی ، اینگونه است که ناخودآگاه  و با بال اندیشه به عمق تاریخ درخشان این خطه سفر کرده و چشم دل باز کرده و هر آنچه نادیدنی است آن بینی .

شهرستان نطنز دارای 39 بقعه متبرکه می باشد . به غیر از امامزاده آقا علی عباس (ع) و شاهزاده محمد (ع)که در بخش امامزاده می باشد بقیه این بقاع در بخش مرکزی جای دارند .  فرصت را غنیمت داشته ، جهت اطلاع علاقه مندان به اماکن تاریخی و مذهبی در این قسمت به  معرفی تعدادی از این بقاع  متبرکه  در مرکز شهر نطنز و روستاهای مجاور پرداخته و انشاا... در فرصتهای بعدی  به معرفی بقیه  بقاع  متبرکه در دیگر روستاهای شهرستان  می پردازیم .

1-     امامزاده عبدا... (ع) با گنبد فیروزه ای در مرکز شهر نطنز می باشد که نسب این امامزاده به روایت معتمدین و بزرگان شهر به امیر المومنین علی (ع) می رسد . این امامزاده شریف  را  درختان کهن و  باغستانهای زیبا محصور نموده که علاوه بر مکان زیارتی ، با تعمیرات اخیر و توسعه فضای سبز آن ، به مکانی تفریحی نیز تبدیل شده است .

2-     امامزاده بی بی رقیه خاتون (س) با گنبد نقره ای  بر فراز تپه ای بلند در مرکز شهر نطنز . به اعتقاد اهالی و بزرگان شهر  نسب این امامزاده به امام موسی بن جعفر (ع) می رسد . فضای این امامزاده نیز بسیار زیبا و مصفا بوده که علاوه بر مکان زیارتی مسافرین و گردشگران از آن  برای تفریح نیز استفاده می کنند.

3-     امامزاده زین الدین و محمد (ع) با گنبد گچی  در مرکز شهر نطنز محله بامیر  .به روایت اهالی  نسب امامزاده زین الدین (ع)    به امام محمد باقر (ع) و نسب امامزاده محمد (ع) به حضرت امام موسی کاظم (ع) می رسد. این امامزاده نیز در میان باغستانها و درختان زیبا و کهن ، فضایی روحانی و با صفا را برای زائرین و گردشگران فراهم نموده است .

4-     امامزاده سلطان سید محمد (ع) با گنبد فیروزه ای در مرکز شهر نطنزدر محله سرشک .  نسب این امامزاده به روایت اهالی و معتمدین به حضرت امام سجاد (ع) می رسد . فضای  این امامزاده نیز محصور در میان درختان کهنسال و تنومند می باشد.

5-     امامزاده سید محمد (ع) با گنبد فیروزه ای در مرکز شهر نطنز محله وشوشاد نسب این امامزاده به اعتقاد و روایت بزرگان محل به حضرت امام جواد (ع) می رسد . محله وشوشاد نیز از محله هایی است که دارای باغ و بوستاهای سبز و مصفا است .

6-     امامزاده سید مراد (ع) با بقعه ای به رنگ  نقره ای  در مرکز شهر نطنز ، محله ریسه قرار دارد .   به روایت اهالی و معتمدین محل نسب این امامزاده شریف به امام موسی بن جعفر (ع) می رسد.  

7-     امامزاده یحیی و طاهر (ع) . با گنبد طلایی رنگ در مرکز شهر نطنز محله مزید آباد . با توجه به اسناد موجود و روایت اهالی نسب این امامزادگان به امام موسی بن جعفر (ع) می رسد. این امامزاده نیز در فضایی با درختان کهن و قدیمی قرار دارد .

8-      بقعه شیخ عبدالصمد . با گنبد فیروزه ای  در مرکز شهرنطنز  و در محله بازار مناره ای سر به فلک کشیده قرار دارد که یادگار دوران ایلخانیان است . در جوار این مناره  گنبد هرمی و فیروزه ای  قرار دارد که صدها سال است یار و همنشین باوفای مناره زیبای شهر بوده و همراه با هم نماد و سنبلی زیبا از این شهر قدیمی ساخته و همه روزه مورد توجه و بازدید گردشگران و جهانگردان  زیادی از داخل و خارج کشور می باشند  . مسجد جامع نطنز نیز در جوار همین مناره قرار دارد .

9-     امامزاده گروه آباد با گنبدی  به رنگ سبز در روستای اوره در مجاورت شهر نطنز . بنا به روایت معتمدین عده و گروهی از امامزادگان در این مکان مدفون بوده و به همین دلیل نام این زیارتگاه را گروه آباد نامیده اند .  این امامزاده در دل کوهها و دره های کرکس قرار دارد   این مکان با موقعیت جغرافیایی ویژه  تمامی بسترهای لازم  را برای گردشگران و دوستداران معنویت و طبیعت فراهم نموده تا  ساعات و حتی روزهایی را در آرامش کوهستان از معنویات برخاسته از زیارتگاه بهره مند شوند . چشمه های  زلال و خنک جوشیده از دل صخره ها و سنگها  حتی در گرمترین ماههای سال از مسافرین و زائرین با آب گوارا و خنک  خود پذیرایی میکنند. این مکان در فصول گرم سال همه روزه پذیرای تعداد زیادی از زائران و مسافران می باشد.

10-  بقعه سید حسن حسینی ( واقفی ) . با گنبد فیروزه ای درمرکز شهر نطنز محله باغ باد افوشته . ایشان از عرفای نامدار قرن نهم ه.ق بوده و در زمان تیموریان زندگی می کرده  و در این مکان مدفون می باشد.

11-  بقعه میر سید  با گنبد فیروزه ای در مرکز شهر نطنز محله افوشته .

12- بقعه صمدیه  در مرکز شهر نطنز با گنبدآجری

13-   امامزادگان چهار  بزرگوار با گنبدی از جنس استیل . در شهر طرق رود واقع در 35 کیلومتری نطنز زیارتگاهی است با نام امامزادگان چهار بزرگوار . این زیارتگاه آرامگاه و بارگاه چهار امامزاده جلیل القدر( امامزادگان سید ابراهیم ، سید محمد ، میر سید علی و سید عبداله (ع) است که نسب شریفشان به حضرت امام موسی بن جعفر (ع) می رسد .   

14-   امامزادگان چهار بزرگواربا گنبد فیروزه ای  در روستای مزده واقع در 25 کیلومتری نطنززیارتگاهی است با نام امامزادگان چهار بزرگوار . نسب این امامزادگان شریف ( حضرت شاهزاده شعیب ، شاهزاده اسماعیل ، شاهزاده یحیی و شاهزاده سلیمان (ع) به روایت و اعتقاد بزرگان محل به حضرت امام موسی بن جعفر (ع) می رسد. روستای مزده در دامنه کوههای کرکس قرار گرفته و در فصول گرم سال زیارتگاه و تفریگاه مناسبی برای زائران و گردشگران می باشد.

15-امامزاده صالح با گنبد طلایی در روستای صالح آباد در فاصله 15 کیلومتری شهر نطنز زیارتگاهی است با نام امامزاده صالح (ع) نسب این امامزاده شریف به روایت و اعتقاد اهالی و معتمدین روستا به حضرت موسی بن جعفر (ع) می رسد. روستای صالح آباد نیز یکی از روستاهای تاریخی ، زیبا و باصفایی است که دارای باغات و درختان کهن سال بسیاری بوده و مورد توجه بسیاری از گردشگران نیز می باشد. 

16- امامزاده احمد ابن محسن ابن امام زین العابدین (ع) با گنبد فیروزه ای در فاصله 5 کیلومتری نطنز و در محور اصفهان- نطنز بر فراز تپه ای زیبا زیارتگاهی قرار گرفته که مورد توجه اهل دل است . نسب این امامزاده بزرگوار به روایت بزرگان و معتمدین به حضرت امام زین العابدین (ع) می رسد. موقعیت خاص این امامزاده ( قرار گرفتن در مسیر اتوبان تهران – اصفهان ) ، امکانات رفاهی و چشم انداز زیبای آن باعث شده که زائران و گردشگران زیادی از اقصا نقاط میهن اسلامی برای زیارت خود را به این مکان شریف برسانند

17- امامزاده میر احمد سادات (ع) با گنبد سفید رنگ . در 4 کیلومتری نطنز ،در روستای جاریان زیارتگاهی است با نام امامزاده میر احمد سادات (ع) . این امامزاده بزرگوار به روایت اهالی و معتمدین محل نسبشان به حضرت موسی بن جعفر (ع) می رسد. پسوند سادات به نقلی حاکی از آن است که سادات زیادی که در رکاب امامزاده میر محمد (ع) به شهادت رسیده اند در  این مکان مدفون می باشند.

18- امامزاده سید فاضل (ع) با گنبد فیروزه ای  در فاصله 5 کیلومتری نطنز  واقع در روستای طامه زیارتگاهی است با نام امامزاده سید فاضل (ع). نسب این بزرگوار به روایت از معتمدین محل به حضرت امام موسی بن جعفر(ع) می رسد.  قدمت  ساختمان این امامزاده   700 ساله بوده و به دوران تیموریان می رسد . زمینهای اطراف امامزاده را باغات و درختان زیادی در بر می گیرد. روستای طامه یکی از روستاهای بسیار زیبا و باصفای دامنه های کرکس است که در فصول گرم سال پذیرای گردشگران زیادی می باشد.

19- بقعه خواجه حافظ  با گنبد گچی در روستای طامه زیارتگاه دیگریست با نام بقعه خواجه حافظ. بقعه خواجه حافظ در واقع آرامگاه دو امامزاده جلیل القدر به نامهای سید ابوالحسن و سید ابوالقاسم از نوادگان امیر المومنین علی (ع) می باشند  و اطلاق نام خواجه حافظ به این زیارتگاه به روایت معتمدین محل به دلیل محل دفن خادم این دو بزرگوار به نام خواجه حافظ بوده که البته در این بنا قبر و مزار خواجه حافظ دقیقا مشخص و معین نشده است . 

20- امامزاده سید علی (ع) با گنبد نقره ای در محله ریسه نطنز زیارتگاه است با نام امامزاده سید علی (ع) این امامزاده شریف به روایت اهالی از نوادگان حضرت امام موسی بن جعفر (ع) می رسد.

21-امامزاده آقا علی عباس (ع) و شاهزاده محمد (ع)

در فاصله 38 کیلومتری  شهر نطنز و 8 کیلومتری شهر بادرود  ، در دل کویر خشک و تف دیده  مرکزی و در انتهای بلوار  عریضی که از فلکه ورودی بادرود می گذرد ، گنبدی فیروزه ای  با صحن و سرایی گسترده  نظر زائران و مسافران را به خود جلب می کند .  

امامزادگان شاهزاده محمد و آقا علی عباس (ع) از فرزندان امام موسی بن جعفر (ع) دو بزرگواری هستند که در این محل مدفون بوده و زیارتگاه عاشقان اهل بیت می باشند.

از آنجا که زائران زیادی از اقصا نقاط کشور برای زیارت به این صحن و سرا می روند امکانات رفاهی و خدماتی مطلوبی  را به زائران ارائه می دهد. 

22-امامزاده شاهزاده سلطان حسین (ع)

در فاصله 25 کیلومتری نطنز و در مسیر اتوبان نطنز – اصفهان گنبد فیروزه ای امامزاده شاه سلطان حسین (ع) دل هر دلداده به اهل بیت عصمت و طهارات را به سمت خود می خواند. نسب این امامزاده بزرگوار به حضرت امام هادی (ع) می رسد.

شاهزاده سلطان حسین (ع)  عمومی امام زمان (ع) و برادر امام حسن عسگری (ع) و فرزند بلافصل حضرت امام هادی (ع) می باشد.

قدمت بنای امامزاده به عصر صفویه رسیده و دارای گنبد دو پوش و فیروزه ای رنگ است که از کف 20 متر ارتفاع دارد و به دلیل موقعیت خاص جغرافیایی مورد توجه زائرین و مسافرین از اقصا نقاط کشور قرار دارد.

23-امامزاده علی بن محمد (ع)                     

در فاصله 15 کیلومتری نطنز ، در روستای تاریخی میلاجرد زیارتگاهی است به نام امامزاده علی بن محمد (ع) با گنبدی گچی که  به روایت اهالی و معتمدین نسب این بزرگوار به حضرت امام موسی بن جعفر (ع) می رسد.

24-امامزاده یحیی و عیسی (ع)   

در روستای تاریخی ابیانه واقع در 45 کیلومتری نطنز زیارتگاهی است با نام امامزادگان یحیی و عیسی (ع) با گنبدی مخروطی و فیروزه ای رنگ . بر اساس روایات اهالی و معتمدین  نسب این امامزادگان شریف به امام موسی کاظم (ع) می رسد.

قدمت بنای ساختمان حدودا به چهار صد سال قبل و به دوران صفویه می رسد.

 25-شاهزاده سلیمان (ع)       

در فاصله 35 کیلومتری نطنز درروستایی زیبا در دره کوهستان کرکس زیارتگاهی به نام شاهزاده سلیمان (ع)با گنبدی فیروزه ای قرار دارد .نام این روستا  بیدهند می باشد و بنا به روایت اهالی و معتمدین محل نسب این امامزاده شریف به حضرت امام موسی بن جعفر (ع) می رسد.

 

26-بقعه صاحب منبر                     

در روستای زیبا و تاریخی فریزهند بقعه ای  است با نام  بقعه صاحب منبر که به روایت اهالی عماد بن زید بن امامزاده زین العابدین (ع) می باشد که مورد توجه زائران و گردشگران منطقه قرار دارد .

27-بقعه سید جعفری (ع)   

در روستای فریزهند زیارتگاه دیگری قرار دارد به نام بقعه سید جعفری که گنبدی سفید رنگ دارد   . ایشان داماد سید جلال الدین مهدی (ع) است که در روستای تکیه السادات مدفون می باشد.

28-امامزاده سید جلال الدین مهدی (ع)        

در روستایی زیبا  در دامنه کوههای کرکس واقع در 28 کیلومتری نطنز  زیارتگاهی قرار دارد به نام  امامزاده سید جلال الدین مهدی (ع) . نام این روستا تکیه سادات می باشد.

نسب این امامزاده بزرگوار که دارای گنبدی گچی می باشد به حضرت امام جواد (ع) می رسد.

29-بی بی زینب خاتون (س)    

در فاصله 30 کیلومتری نطنز ، در روستای هنجن امامزاده ای است به نام بی بی زینب خاتون (س) با گنبدی گچی که  بنا به گفته اهالی محل ، نسب این امامزاده شریفه به حضرت موسی بن جعفر (ع) می رسد. این بنا قدمتی قدیمی داشته که حدود 200 سال پیش مرمت و باز سازی شده است . وجود درخت چنار کهنسال (1000 ساله )  این زیارتگاه گواه قدمت بقعه است .

30-امامزاده داود (ع)

در روستا ی هنجن امامزاده دیگری است به نام امامزاده داود (ع) با بقعه ای  فیروزه ای رنگ . به روایت اهالی و معتمدین نسب این امامزاده بزرگوار به حضرت موسی بن جعفر (ع ) می رسد. حرم این امامزاده دارای تزیینات  ، گچ بری ، کاشیکاری و آینه کاری زیبایی است که توجه زائران را به خود جلب می کند.

31-امامزادگان اسماعیل ، اسحاق و حلیمه خاتون         

در روستای زیباو تاریخی  برزرود در 20 کیلومتری نطنز زیارتگاهی قرار دارد به نامهای امامزادگاه اسماعیل (ع ) اسحاق (ع) و حلیمه خاتون (س) که به روایت اهالی و معتمدین نسب این امامزاده گان جلیل القدر به حضرت موسی بن جعفر (ع) می رسد. در گوشه حرم این امامزادگان منبری چوبین و قدیمی که قدمتی 1000 ساله دارد قرارداشته که قدمت بنا را تثبیت می کند.

32-امامزادگان ایوب و جمیله خاتون (س)                   

در فاصله 36 کیلومتری نطنز در روستای زیبای کمجان زیارتگاهی است به نام امامزاده ایوب و امامزاده جمیله خاتون (س) با گنبدی طلایی رنگ که به روایت اهالی و معتمدین نسب این دو بزرگوار به حضرت موسی بن جعفر (ع) می رسد.


 

  عناوين مرتبط :
www.natanz.ir

کلیه حقوق این سایت برای شهرداری نطنز محفوظ است

برنامه نويسی : اصفهان هاست