امروز شمسی

اللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَ عَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَ في كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَ حافِظاً وَ قائِدا ‏وَ ناصِراً وَ دَليلاً وَ عَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك َطَوْعاً وَ تُمَتِّعَهُ فيها طَويلاً
  قوانین شهرداری  قوانین شهرداری   مناقصه ها و مزایده ها  مناقصه ها و مزایده ها   ارسال مطلب و خبر  ارسال مطلب و خبر   تماس با ما  تماس با ما   جاذبه های گردشگری  جاذبه های گردشگری   گالری عکس  گالری عکس   شورای اسلامی شهر  شورای اسلامی شهر   درباره شهردار  درباره شهردار   معرفی شهر  معرفی شهر   صفحه اول  صفحه اول  

  مطالب برگزيده

  آخرين اخبار
زیرسازی و آسفالت بلوار باغ بهشت واقع در محله سرشک با همکاری اداره راهداری و حمل و نقل جاده ای
احداث بوستان محلی مزید آباد و پیاده روسازی بلوار پلیس
بهسازی و ساماندهی مقسم آب سرابان و بازسازی و مرمت آسیاب آبی پارک سرچشمه سرابان
زیرسازی و دیوارکشی خیابان میرسیدو ادامه اجرای سقف سنتی راسته بازار
فیلم سینمایی بام بالا
مراسم تشییع پیکر مطهر شهید گمنام با حضور گسترده مردم شهیدپرور و ولایی نطنز
خاک اولیا الله نطنز میزبان شهید گمنام
آگهی مزایده اجاره سفره خانه سنتی و آسیاب آبی در پارک سرچشمه سرابان متعلق به شهرداری نطنز 
آگهی مزایده اجاره دکه در پارک سرچشمه سرابان متعلق به شهرداری نطنز 
آگهی مناقصه تهیه مصالح و اجرای جدول بتنی پیش ساخته 
  پربيننده ترين مطالب
  اوقات شرعی


  وضعيت هوا


 

مناسبت ها  روز مبارزه با استکبار جهانی 

مناسبت ها ، روز مبارزه با استکبار جهانی

*حرکت بزرگی که انقلاب دوم نام گرفت

تاریخ انقلاب اسلامی ایران مملو از لحظات سرنوشت سازی است که هر روز آن برای مردم این مرز و بوم خاطره ای به یادمادنی و تداعی کننده دلاوری و شجاعت رادمردانی است که بی تکلف به این انقلاب خدمت کردند.

یکی از وقایع سرنوشت ساز انقلاب اسلامی که هنوز پس از 32 سال بر صفحات تاریخ خودنمایی می کند، تسخیر لانه جاسوسی آمریکا از سوی دانشجویان پیرو خط امام(ره) در سیزدهم آبان ماه 1358 است که به دلیل بعد گسترده آن در داخل و خارج کشور ˈانقلاب دوم ˈ نام گرفت .

چنانچه تسخیر لانه جاسوسی از حرکت های منحصر به فرد در تاریخ انقلاب اسلامی ایران است که از یک طرف ، هیبت و اسطوره شکست ناپذیری آمریکا را در هم شکست و از سوی دیگر فریاد آزادگی و استکبار ستیزی ملت قهرمان ایران ، درصحنه جهانی را طنین انداز کرد.* خاتمه فعالیت جاسوسی 40 هزار مستشار

بررسی روند تحولات ایران نشان می دهد آمریکا در تب و تاب پیروزی انقلاب اسلامی در حمایت از رژیم و جلوگیری از سقوط رژیم پهلوی، سفارتخانه خود درتهران را به عنوان مقر و پایگاه طراحی و اجرای توطئه علیه انقلاب و نظام جمهوری اسلامی ایران قرار داد.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی و به دنبال اخراج بیش از 40 هزار مستشار نظامی و غیر نظامی آمریکا که به عنوان آنتن های اطلاعاتی و جاسوسی در ایران فعالیت می کردند، سفارت آمریکا در تهران باایجاد شبکه های اطلاعاتی و جاسوسی سعی داشت که حیات انقلاب اسلامی را متزلزل کند.

اعضای این سفارتخانه با استفاده از شیوه های مختلف همچون نفوذ در ارتش، هماهنگی با لیبرال ها و جبهه ضد انقلاب و انحراف افکار عمومی از خطرات شیطان بزرگ ، فعالیت های خصمانه ای را علیه نظام نوپای جمهوری اسلامی تدارک دیدند.

دخالت های مکرر آمریکا در ایران به همراه پذیرش شاه از سوی آمریکا موجب شد که خشم حضرت امام خمینی (ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران و امت اسلامی برانگیخته شود.*پیام ضد استکباری امام(ره)

امام (ره) در12 آبان 1358 با انتشار پیامی اعلام کرد: ˈ دانشگاهیان، دانش آموزان و طلاب علوم دینی با قدرت تمام مبارزه خود علیه آمریکا را گسترش دهندˈ.

به دنبال پیام رهبر فقید انقلاب اسلامی ، دانشجویان مسلمان پیرو خط امام (ره) در دانشگاه های امیرکبیر، تهران، شهید بهشتی و صنعتی شریف در روز 13 آبان 1358 برابر با چهارم نوامبر 1979 با تسخیرلانه جاسوسی آمریکا، حرکتی فراموش نشدنی را در تاریخ انقلاب اسلامی رقم زدند.

در جریان اشغال لانه جاسوسی ، دانشجویان مسلمان پیرو خط امام (ره)، 72 آمریکایی را گروگان گرفتند.*دانشجویان مسلمان پیرو خط امام(ره)

تسخیرکنندگان لانه جاسوسی که بعدها نام خود را ˈ دانشجویان پیرو خط امام(ره) ˈ گذاشتند شامل گروهی از دانشجویان مسلمان،انقلاب و پیرو خط امام (ره) بودند که با انگیزه اعتراض نسبت به پذیرش شاه از سوی دولت آمریکا و نشان دادن ضرب شستی به سیاست های خصمانه دولت آمریکا ، سفارت آمریکا را تسخیر کردند.

علاوه بر این دانشجویان پیرو خط امام (ره) با این اقدام که بعدها به عنوان ˈ انقلاب دوم ˈ نام گرفت ، اعتراض خود را نسبت به آمریکا به خاطر کمک به افراد ضد انقلاب و فراری اعلام کردند.

در این بین برگزیدن عنوان ˈدانشجویان مسلمان پیرو خط امام(ره) ˈ برای این گروه دانشجویان ، از یک سو بیان کننده خشم انقلابی امام (ره) و امت مسلمان ایران از آمریکا بود و از سوی دیگر، هرگونه شائبه وابستگی دانشجویان به گروه ها و دسته های سیاسی متعدد را منتفی و امکان بهره برداری از آن را به نفع جریان های مختلف محدود می کرد.

در پی این اقدام انقلابی، اسناد و مدارک جاسوسی از این سفارتخانه به دست آمد که هرچه بیشتر نشان دهنده کینه توزی دولت آمریکا نسبت به انقلاب اسلامی ایران و ترس از پیروزی و گسترش دستاوردهای این انقلاب به جهان بود.

تسخیر لانه جاسوسی 444 روز به طول انجامید این در حالی بود که واکنش های مختلفی را در داخل و خارج کشور برانگیخت.

افکار عمومی ایران از این اقدام دانشجویان مسلمان پیرو خط امام(ره) حمایت کرد، زیرا تصرف این سفارتخانه، ماهیتی ضد استکباری داشت و اراده ملت ایران را به ابر قدرت غرب نشان می داد.

نتیجه بررسی بازتاب این حرکت در بین جریانات سیاسی داخل نشان می دهد که گروه های چپ هواخواه شرق ذوق زده شده بودند و احساس می کردند که انقلابیون مسلمان آماده اند تا به دامن بلوک شرق بغلتند.

اما تحولات بعدی مانند اشغال افغانستان توسط شوروی سابق ، انحلال و دستگیری اعضای حزب توده، ماهیت ضد کمونیستی و مارکسیستی این اقدام انقلابی دانشجویان مسلمان را برای جهانیان بیش از پیش ترسیم کرد.

همچنین جریان های سیاسی لیبرال و التقاطی های راستگرا که هرگونه اقدام علیه غرب را گناه نابخشودنی قلمداد می کردند، این اقدام را محکوم کردند و نارضایتی خود را از این عمل نشان دادند.

جریانات سیاسی مذهبی پیرو خط امام (ره) از حامیان جدی این عمل انقلابی بودند، در این میان برخی از چهره ها همچون ˈ ابوالحسن بنی صدرˈ، و دیگر لیبرال ها همراهی لازم را نداشتند اما امام (ره) تسخیر لانه جاسوسی را انقلابی بزرگ تر از انقلاب اول دانستند و حمایت جدی خود را از آن اعلام کردند.*سردرگمی هیات حاکمه آمریکا

حرکت انقلابی دانشجویان مسلمان قبل از هر چیز هیات حاکمه آمریکا را به شدت گیج کرد و دولت آمریکا با این ضربه سهمگین به شدت برآشفته شد.

بر اساس شواهد تاریخی پس از این اقدام در بین حاکمان دولت آمریکا در باره نوع برخورد با ایران اختلافاتی پیش آمد که طیف وزارت خارجه به راه های دیپلماتیک، گفت وگو ، تحریم اقتصادی و پروازی معتقد بودند و طیف ˈبرژینسکیˈ به دخالت نظامی برای حل بحران گروگان گیری در ایران اعتقاد داشت .

در این بین ˈسایروس ونسن ˈ وزیر خارجه آمریکا پس از حمله نظامی آمریکا به طبس و شکست خفت بار آمریکاییان استعفا کرد.

آمریکاییان با فشارآوردن به دولت موقت، تماس با غربزدگان، اعزام هیات های میانجی و فشار به مجامع بین المللی سعی در ارایه تبلیغات منفی علیه ایران داشتند.

همچنین تحریم اقتصادی ، بلوکه کردن اموال و دارایی های ایران در بانک های آمریکا، آزار و اذیت ایرانیان مقیم آمریکا و قطع کامل روابط آمریکا با ایران از دیگر سیاست های آمریکاییان پس از تسخیر لانه جاسوسی بود که این کارها ، نتیجه ای جز مخدوش شدن چهره جهانی آمریکا و رسوایی نقشه شیطانی آنان و نوکرانشان به همراه نداشت.*ابعاد خارجی تسخیر لانه جاسوسی

تسخیر لانه جاسوسی در بعد خارجی ، هر چند از سوی دول استعماری وابسته به شرق و غرب محکوم شد اما در این میان ملل محروم و نهضت های آزادی بخش جهان به شدت از این امر استقبال کردند.

واقعه بزرگ تسخیر لانه جاسوسی آمریکا پیامدهای گوناگون و دستاوردهای بزرگی را در پی داشت.

یکی از مهم ترین این پیامدها، تقویت روحیه استکبار ستیزی ملت بود و در این راستا رابطه استعماری دیرینه میان آمریکا و ایران تحت الشعاع قرار گرفت چنانچه این رابطه ظالمانه که پس از کودتای 28 مرداد تحکیم یافته بود، با تسخیر لانه جاسوسی به مرز پایانی خود رسید.

به همین جهت روز 13 آبان ماه روز ملی ˈ مبارزه با استکبار جهانیˈ نامگذاری شده است و هر ساله با فرا رسیدن این روز بزرگ، یاد و خاطره اقدام انقلابی دانشجویان پیرو خط امام (ره) در تسخیر لانه جاسوسی گرامی داشته می شود.** بخشی از بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در خطبه های نماز عید سعید فطر مقارن 13 آبان 1384

ˈ سیزدهم آبان، روز نماد مظلومیت ملت ایران است. ملت ایران در سیزدهم آبان مظلومیت خود را فریاد کرد. اسنادی که از لانه ی جاسوسی بیرون آمد و در حدود صد جلد حقایقی آشکار شد - که موجود است و چاپ شده و در دسترس همه است - نشان می داد که دولت آمریکا علیه ملت ایران و منافع ملت ایران - بخصوص بعد از پیروزی انقلاب اسلامی - لحظه یی را فروگذار نکرده است. منتها این ملت بزرگ از آن مظلوم هایی نیست که تن به ظلم بدهد، مظلوم است، اما در مقابل ظلم می ایستد و آن را تحمل نمی کند.

از ماجرای سیزدهم آبان سال های زیادی گذشته و آن قضیه به تاریخ پیوسته است ، اما حقیقتی که ماجرای سیزدهم آبان و تسخیر لانه ی جاسوسی نماد آن بود - یعنی مظلومیت ملت ایران و عدم تحمل ظلم از سوی ملت ایران در مقابل هر کس - به حال خود باقی است.

امروز هم همینطور است. امروز هم ما به کسی ظلم نمی کنیم، ما به هیچ ملتی تجاوز نمی کنیم، ما حقوق هیچ ملتی را در هیچ نقطه یی از عالم پامال نمی کنیم، اما اگر قدرتمداران عالم بخواهند طبق عادت خودشان حقوق ملت ما را پامال کنند، ملت ما ظلم را از سوی هر کس و هر قدرتی تحمل نخواهد کرد، یعنی مظلومیت بدون تحمل ظلم و ستم و تکیه ی به خود ، نه به قدرت های نامطمئن بین المللی.

این ˈخودˈ را نگه دارید. خواهش من از همه ی آحاد ملت ایران، از گروههای سیاسی و از جناح های مختلف این است که به این ˈخودˈ لطمه نزنند، نگذارند توهمات گوناگون و دلخوری های جزیی این ˈخودˈ باعظمت و شکوهمند را مخدوش کند، آن هویت عظیم ملت ایران که به برکت ایمان توانسته خودش را سال های متمادی جلو بیاورد.

اگرچه جبران عقب ماندگی های گذشته هنوز تلاش و کار بیشتری لازم دارد، اما شما ملت انشاء الله می توانید و خودتان را به نقطه یی که شایسته ی این ملت است، می رسانید، شرطش این است که به هویت خود تکیه کنید، به خدای خود توکل کنید، از خدا هدایت و دستگیری و کمک و توفیق بطلبید و نگذارید با اختلاف، با طرح دعواهای بی محتوای سیاسی و با بهانه کردن چیزهای جزیی، ˈخودˈ ملت ایران - این هویت عظیم و درخشان - مخدوش شود.

پروردگارا! تو را به مقام و منزلت اولیایت قسم می دهیم ملت ایران را در راه پرافتخاری که در پیش دارد، روز به روز موفقتر بگردان.

  عناوين مرتبط :
www.natanz.ir

کلیه حقوق این سایت برای شهرداری نطنز محفوظ است

برنامه نويسی : اصفهان هاست