امروز شمسی

اللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَ عَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَ في كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَ حافِظاً وَ قائِدا ‏وَ ناصِراً وَ دَليلاً وَ عَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك َطَوْعاً وَ تُمَتِّعَهُ فيها طَويلاً
  قوانین شهرداری  قوانین شهرداری   مناقصه ها و مزایده ها  مناقصه ها و مزایده ها   ارسال مطلب و خبر  ارسال مطلب و خبر   تماس با ما  تماس با ما   جاذبه های گردشگری  جاذبه های گردشگری   گالری عکس  گالری عکس   شورای اسلامی شهر  شورای اسلامی شهر   درباره شهردار  درباره شهردار   معرفی شهر  معرفی شهر   صفحه اول  صفحه اول  

  مطالب برگزيده

  آخرين اخبار
زیرسازی و آسفالت بلوار باغ بهشت واقع در محله سرشک با همکاری اداره راهداری و حمل و نقل جاده ای
احداث بوستان محلی مزید آباد و پیاده روسازی بلوار پلیس
بهسازی و ساماندهی مقسم آب سرابان و بازسازی و مرمت آسیاب آبی پارک سرچشمه سرابان
زیرسازی و دیوارکشی خیابان میرسیدو ادامه اجرای سقف سنتی راسته بازار
فیلم سینمایی بام بالا
مراسم تشییع پیکر مطهر شهید گمنام با حضور گسترده مردم شهیدپرور و ولایی نطنز
خاک اولیا الله نطنز میزبان شهید گمنام
آگهی مزایده اجاره سفره خانه سنتی و آسیاب آبی در پارک سرچشمه سرابان متعلق به شهرداری نطنز 
آگهی مزایده اجاره دکه در پارک سرچشمه سرابان متعلق به شهرداری نطنز 
آگهی مناقصه تهیه مصالح و اجرای جدول بتنی پیش ساخته 
  پربيننده ترين مطالب
  اوقات شرعی


  وضعيت هوا


 

مناسبت ها  هفته گرامیداشت هلال احمر 

مناسبت ها ، هفته گرامیداشت هلال احمر

هانری دونان در 8 مه 1826 در خانواده‌ای مذهبی در شهر ژنو دیده به جهان گشود . در زادگاه هانری دونان، پس از انتشار كتاب خاطرات سولفورینو تعدادی از افراد خیرخواه و سرشناس شهر ژنو از پیشنهادات وی استقبال نمودند و یك كمیته پنج نفره را تشكیل دادند. این كمیته در 23 اكتبر1863  با دعوت از 16 كشور اجلاس را در ژنو برگزار نمود كه براساس مصوبه اجلاس كمیته صلیب سرخ تأسیس گردد. صلیب سرخ كه معكوس رنگهای پرچم كشور سوئیس زادگاه هانری دونان بود به احترام وی بعنوان نشان كمیته بین‌المللی انتخاب گردید. با تلاشهای هانری دونان و كمیته بین‌المللی صلیب سرخ در جریان اجلاس سال 1864 در ژنو كه با شركت15  كشور اروپایی برگزار شد اولین كنوانسیون ژنو در مورد كمك‌رسانی به مجروحین جنگهای زمینی به تصویب رسید. در جنگ سال 1870 میان آلمان و فرانسه كه بمحاصرة پاریس انجامید، هانری دونان ضمن سازماندهی و جمع‌آوری كمكهای مردمی و انتقال پتو و غذا به جبهه‌ها، به مجروحین جنگ كمك نمود تا از منطقه درگیری خارج شوند و سال بعد كمیته بین‌المللی صلیب سرخ به سرپرستی دونان اسامی اسراء جنگ را اعلام نمود و خانواده‌های آنان را از نگرانی خارج ساخت در سال 1875 نام كمیته به ” كمیته بین‌المللی صلیب سرخ “ تغییر یافت. در سال 1876 دولت عثمانی بجای استفاده از نشان صلیب سرخ از معكوس رنگهای پرچم خود یعنی هلال احمر در زمینه سفید برای جمعیت ملی خود استفاده كرد كه بعدها بسیاری از كشورهای اسلامی آن را بعنوان نشان جمعیت ملی خود بكار بردند. هانری دونان در سال 1901 اولین جایزة صلح نوبل را بخاطر تلاشهای بشردوستانه‌اش دریافت داشت و در سی‌ام اكتبر سال 1910 در سن 82 سالگی در گذشت. روز تولد هانری دونان یعنی هشتم ماه مه برابر با 18 اردیبهشت همه ساله بعنوان روز جهانی صلیب سرخ و هلال احمر گرامی داشته می‌شود

دولت ایران در سال 1301 جمعیت ملی خود را تأسیس نمود ولی بجای استفاده از نشان صلیب سرخ و یا هلال احمر علامت شیر و خورشید سرخ را بعنوان نشان جمعیت خود انتخاب كرد. با تلاشها و پیگیری متمادی دولت و جمعیت ایران سرانجام علامت شیر و خورشید در كنفرانس ژنو در سال1929  بعنوان نشان سوم مورد حمایت بین‌المللی، به تصویب رسید. از آن پس سه نشان صلیب سرخ، هلال احمر و شیر و خورشید سرخ بعنوان نشانهای رسمی بین‌المللی شناخته شده و نهایتاً در متن كنوانسیون‌های چهارگانه ژنو مصوب 1949 بعنوان نشانهای سه گانه بین‌المللی كه تحت حمایت حقوق بین‌الملل بشردوستانه قرار دارد به تصویب رسیدند.
پس از پیروزی انقلاب اسلامی و در سال 1359 دولت ایران با ارسال نامه‌ای به دولت سوئیس بعنوان امین و نگاهدارندة قراردادهای چهارگانه ژنو اعلام نمود كه استفاده از شیر و خورشید سرخ را به تعلیق درآورده و بجای آن از نشان هلال احمر استفاده خواهد نمود. از آن پس جمعیت شیر و خورشید سرخ ایران به جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران تغییر نام داد.
با گسترش ارتباطات بین‌المللی و توجه بیشتر به مسایل اجتماعی و بهداشتی در اوایل قرن بیستم، تعدادی از كشورها به فكر تأسیس تشكیلات جدیدی در داخل صلیب سرخ افتادند. به پیشنهاد رئیس صلیب سرخ آمریكا، هانری دیویسون، و جهت یاری رسانیدن به جمعیتهای ملی در زمینه بلایا و سوانح طبیعی و نیز خدمات بهداشتی و اجتماعی، اتحادیه جمعیتهای ملی صلیب سرخ در سال 1919 در شهر پاریس تأسیس گردید كه با افزایش كشورهای عضو این اتحادیه در سال 1991، به فدراسیون بین‌المللی جمعیتهای صلیب سرخ و هلال احمر تغییر نام داد. فدراسیون بین‌المللی امروزه با عضویت جمعیتهای ملی 178 كشور جهان و بعنوان بزرگترین سازمان بشردوستانه جهان در سطوح بین‌المللی، منطقه‌ای، ملی و محلی به كمك مردم آسیب‌دیده از بلایا و سوانح می‌شتابد و جمعیتهای ملی را در زمینه خدمات بشردوستانه و توسعه سازمان یاری می‌دهد.
كمیته بین‌المللی صلیب سرخ (تأسیس در سال 1863)، فدراسیون بین‌المللی جمعیتهای صلیب سرخ و هلال احمر (تأسیس سال1919)  و جمعیتهای صلیب سرخ و هلال احمر 178 كشور جهان مجموعاً نهضت بین‌المللی صلیب سرخ و هلال احمر را تشكیل می‌دهند كه خدمات بشردوستانه خود را براساس اصول هفتگانه ذیل در سراسر جهان ارائه می‌نماید:

بشردوستی : مبنای كلیه فعالیتهای صلیب سرخ و هلال احمر بشردوستی و احترام به كرامت انسانها است.

بیغرضی : صلیب سرخ و هلال احمر كلیه خدمات خود را بدون هیچگونه تبعیضی از نظر نژاد، جنس، مذهب و غیره ارائه می‌كند.

بیطرفی : صلیب سرخ و هلال احمر به منظور سهولت دسترسی به قربانیان مخاصمات و درگیری‌های مسلحانه در درگیری‌های مسلحانه و سیاسی جانب هیچیك از طرفهای درگیر را نمی‌گیرد.

عدم وابستگی: صلیب سرخ و هلال احمر در انجام خدمات بشردوستانه خود مستقل بود و از هر نوع وابستگی به دولتها و دیگر مراجع كه استقلال را خدشه‌دار سازد باید اجتناب ورزد.

خدمات داوطلبانه: صلیب سرخ و هلال احمر خدمات انساندوستانه خود را بصورت غیرانتفاعی و بدون هیچگونه اغراض مادی و مالی و بصورت داوطلبانه ارائه می‌نماید.

یگانگی : در هر كشور مستقل تنها یك جمعیت صلیب سرخ و یا هلال احمر می‌تواند تأسیس گردد. چنین جمعیتی می‌بایست بطور رسمی از سوی دولت آن كشور به مراجع رسمی بین‌المللی معرفی گردد.

جهانشمولی : جمعیت صلیب سرخ و هلال احمر محدود به مرزها و حوزة جغرافیایی خاص نیست و اهداف و فعالیتهای آن در سراسر جهان قابل گسترش است.

  عناوين مرتبط :
www.natanz.ir

کلیه حقوق این سایت برای شهرداری نطنز محفوظ است

برنامه نويسی : اصفهان هاست