امروز شمسی

اللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَ عَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَ في كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَ حافِظاً وَ قائِدا ‏وَ ناصِراً وَ دَليلاً وَ عَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك َطَوْعاً وَ تُمَتِّعَهُ فيها طَويلاً
  قوانین شهرداری  قوانین شهرداری   مناقصه ها و مزایده ها  مناقصه ها و مزایده ها   ارسال مطلب و خبر  ارسال مطلب و خبر   تماس با ما  تماس با ما   جاذبه های گردشگری  جاذبه های گردشگری   گالری عکس  گالری عکس   شورای اسلامی شهر  شورای اسلامی شهر   درباره شهردار  درباره شهردار   معرفی شهر  معرفی شهر   صفحه اول  صفحه اول  

  مطالب برگزيده

  آخرين اخبار
زیرسازی و آسفالت بلوار باغ بهشت واقع در محله سرشک با همکاری اداره راهداری و حمل و نقل جاده ای
احداث بوستان محلی مزید آباد و پیاده روسازی بلوار پلیس
بهسازی و ساماندهی مقسم آب سرابان و بازسازی و مرمت آسیاب آبی پارک سرچشمه سرابان
زیرسازی و دیوارکشی خیابان میرسیدو ادامه اجرای سقف سنتی راسته بازار
فیلم سینمایی بام بالا
مراسم تشییع پیکر مطهر شهید گمنام با حضور گسترده مردم شهیدپرور و ولایی نطنز
خاک اولیا الله نطنز میزبان شهید گمنام
آگهی مزایده اجاره سفره خانه سنتی و آسیاب آبی در پارک سرچشمه سرابان متعلق به شهرداری نطنز 
آگهی مزایده اجاره دکه در پارک سرچشمه سرابان متعلق به شهرداری نطنز 
آگهی مناقصه تهیه مصالح و اجرای جدول بتنی پیش ساخته 
  پربيننده ترين مطالب
  اوقات شرعی


  وضعيت هوا


 

مناسبت ها  24 خرداد سالروز پیروزی دولت تدبیر و امید 

مناسبت ها ، 24 خرداد سالروز پیروزی دولت تدبیر و امید

روحانی: آنچه در مذاکرات هسته ای بدست آمده پیروزی ملت ایران است

رییس دولت تدبیر و امید در نشست خبری خود که به مناسبت سالروز حماسه سیاسی 24 خرداد برگزار شد، از آغاز مذاکره جدی و تاثیرگذار در چارچوب منطق با 1+5 با خط قرمزهای مشخص هم سخن گفت و افزود: باید از مقام معظم رهبری سپاسگزاری کنم هم برای ترسیم خطوط اصلی در مذاکرات ، هم برای حمایت جدی ایشان از مذاکره کنندگان و هم آن که با نفس گرمشان در این کشور وحدت و اتحاد ملی وانسجام را به خوبی حفظ کردند.

روحانی از مردم هم به خاطرحمایت از دولت بویژه در زمینه مذاکرات هسته ای تشکر کرد و اظهارداشت: باید از مذاکره کنندگان قوی ما در این مذاکرات و وزیر خارجه که سرپرستی مذاکرات را به عهده دارند تشکر کنم که هرانچه تا امروز به دست آورده ایم موجب افتخار ملی است.

وی تاکید کرد: دو سال پیش هیچ قدرت بزرگی لااقل 1+5 و دیگر قدرت های غربی و شرقی به داشتن حق غنی سازی در خاک ایران اذعان نمی کرد. امروز هم هیچ کس در دنیا حتی قدرت های بزرگ غربی که در این که ایران حق غنی سازی دارد، نطنز و حتی فردو درهایشان باز می ماند ، تردید ندارد.

رییس جمهوری خاطرنشان کرد: اجرای توافق توام خواهد بود با رفع تحریمهای اقتصادی و مالی که ظالمانه علیه ملت ایران اعمال شده است و همه قطعنامه های شورای امنیت هم لغو خواهد شد.

روحانی گفت که این وضعیت یک پیروزی برای ملت ایران است.

وی همچنین اظهار داشت: هدف 24 خرداد حفظ همه حقوق ملت بزرگ بود، به معنای تعامل سازنده برای حفظ حقوق ملت و منافع ملی بود و در این راستا باب مذاکره جدی و تاثیر گذار در چارچوب منطق با 5+1 آغاز کردیم.

رییس دولت تدبیر و امید افزود: ما می خواستیم روابط ما با دنیا به گونه ای باشد که ایران به عنوان یک تهدید در منطقه و جهان مطرح نباشد، می خواستیم آشتی، برادری و روابط بهتر با همسایگان داشته باشیم.

روحانی ادامه داد: ما می خواستیم همه حقوقمان را با هم استیفا کنیم نه تنها یک حق، می دانستیم در کنار حفظ حقوق هسته ای باید حقوق دسترسی یک ملت به بازارهای جهانی نیز همزمان تامین شود.

رییس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود درباره احتمال رسیدن به توافق نیز گفت: همه تلاش ما این است که به توافق عزتمندانه با تامین حقوق ملت ایران و با توجه به همه خطوط قرمزی که تعریف شده است، برسیم.

روحانی افزود: به نظر من چارچوب های کلی که مورد نظر جمهوری اسلامی ایران بوده مورد قبول 5+1 است، ضمن این که در جزییات هنوز اختلاف نظرهای فراوانی داریم و باید همه این اختلاف نظر ها حل شود، ما در مذاکرات کاملا جدی هستیم و به هیچ وجه دنبال تلف کردن وقت و خرید زمان نیستیم.

وی تصریح کرد: خودمان را در یک زمان خاص محصور نمی بینیم و عجله نداریم، اما در عین حال از همه فرصت و امکانمان برای دست یابی به توافق استفاده می کنیم.

رییس شورای عالی امنیت ملی یادآور شد: خواست ملت ایران برای ما بسیار مهم است، چارچوب هایی که از طرف نظام تعیین شده همواره مورد توجه بوده است، مذاکره کنندگان به طور جدی این مسیر را دنبال می کنند.

روحانی تاکید کرد: اگر طرف مقابل همین چارچوب را دنبال کند و دنبال زیاده خواهی نباشد، توافق در دسترس است.

وی در زمینه تحریم هم اظهار داشت: در اصل این که با اجرای توافق همه تحریم های اقتصادی برداشته خواهد شد، تردیدی وجود ندارد.

رییس جمهوری با بیان این که نسبت به همزمانی اقدامات ایران با این لغو اختلاف نظرهایی وجود دارد، تاکید کرد: ما مصر به همزمانی هستیم.

روحانی همچنین گفت: در یک سال گذشته برای واردات کشاورزی و محصولات کشاورزی بیش از 8 میلیارد دلار صرفه جویی کردیم، پس این دولت در زمان تحریم برنامه ریزی کرده است اما تحریم هیچ گاه موفق نبوده و به اهدافش نرسیده و در ایران هم تحریم موفق نخواهدبود اما موثر بوده است.

وی افزود: تحریم به اهدافش نرسید، تحریم می خواست ما را تسلیم کند؛ اما تحریم مشکلاتی را برای جامعه ما به وجود آورد، می پرسند تحریم بالاتر بوده یا مدیریت، مسلما مدیریت بالاتر از تحریم است و اساس، مدیریت درست است و جای بحث نیست اما چون تحریم، غیرقانونی، ظالمانه و غیر انسانی است، سایه افکنده است.

رییس دولت تدبیر و امید خاطر نشان کرد: دولت با شرایط تحریم مدیریت کرده و توانسته بسیاری از مشکلات را حل کند و خواهد کرد.

روحانی یادآور شد: صدور قطعنامه شورای امنیت برای لغو تحریم ها، اولین گام اجرایی بعد از توافق خواهد بود.

وی همچنین گفت: چیزی به نام بازرسی در پروتکل الحاقی وجود ندارد، ایران نخواهد گذاشت که اسرار کشورش به بهانه اجرای پروتکل یا هرمعاهده دیگری در دست دیگران قرار بگیرد.

وی اظهار داشت: ایران می خواهد با اجرای این توافق و پروتکل ثابت کند که اتهامات بی اساسی که علیه ایران زده می شد، برای جهانیان روشن شود که این اتهام بی اساس است.

رییس شورای عالی اقتصاد در بخش دیگری از این نشست خبری تصریح کرد: اجرای اصل 44 بسیار مهم است و اگر دقیق اجرا می شد یک انقلاب بزرگ اقتصادی بود.متاسفانه یک نهادهایی که نه خصوصی و نه دولتی و معروف به خصولتی هستند وارد اصل 44 شدند.

روحانی ادامه داد: دولت در بازار سرمایه دخالت مستقیم ندارد، اما نظارت می کند و می خواهد که شفاف باشد.

وی مسیربازار سرمایه را مثبت ارزیابی کرد و گفت: رتبه ایران در کسب و کار از 152 به 130 رسیده و این به معنای حرکت مثبت بوده است.

رییس قوه مجریه درباره سهام عدالت هم گفت: دولت به دنبال تنظیم لایحه است و ان شاء الله به مجلس تقدیم خواهد کرد.

روحانی افزود: اساس کار دولت، اجرای قانون بوده است حتی قوانینی که سال ها مانده بوده است. 1700 میلیارد تومان برای اجرای قانون جامع خدمات ایثارگران اختصاص دادیم.

وی تصریح کرد: برخی مسایل کشور یک شبه حل نمی شود، همه تلاش ما این است که شرایط کشور به یک شرایط قانونی برگردد.

روحانی افزود: شورای عالی امنیت ملی کسی را ممنوع التصویر نکرده و کاملا دروغ است و اگر کسی چنین چیزی را به شورای عالی امنیت ملی منتسب کرده است، خلاف کرده است.

رییس دولت تدبیر و امید خاطرنشان کرد: همواره تلاش ما این بوده است آن چه وعده دادیم عمل کنیم و این را وظیفه خود دانستیم. 

روحانی تصریح کرد: در برخی امور کل حاکمیت باید دست به دست هم دهند تا به هدف برسند و دولت به تنهایی قادر نیست. 

وی همچنین گفت: سیاست جمهوری اسلامی ایران در منطقه تغییری نکرده است و تعهد ا این است که به کشورهای منطقه برای امنیت و ثبات آن ها کمک کنیم.

رییس شورای عالی امنیت ملی تاکید کرد: مبارزه با تروریسم را وظیفه مهم خود می دانیم، شرایط منطقه را کاملا پیش بینی می کردیم و در دو سال پیش جهان عاری از خشونت و افراط گری را پیشنهاد دادیم.

روحانی افزود: در عراق پایگاه و واحد نظامی نداریم، در عراق و سوریه کار مستشاری انجام می دهیم و هدف اصلی مبارزه با تروریسم است.

وی گفت: ما بنزین را تک نرخی کردیم، دو نرخی فساد زیادی را ایجاد کرده بود.

روحانی همچنین اظهار داشت: معنای کاهش تورم، ارزانی نیست، در زمینه گرانی و ارزانی همچنان معیار جیب مردم است.

رییس جمهوری با بیان این که 10تا 13 میلیارد دلار کسری بودجه در سال جاری خواهیم داشت، افزود: دولت در سال جاری 20 هزار میلیارد تومان کسری واریزی به خزانه خواهد داشت.

روحانی ادامه داد: این که باید جامعه آرام باشد و افراطی گری را کنار بگذاریم و سرمایه خارجی جذب شود، یک هدفش اشتغال جوانان است.

وی اضافه کرد: ادعاهای آمریکایی ها در عراق تا کنون توخالی بوده است، آن چه که در عراق جلوی تروریسم را گرفته است، ملت و ارتش عراق بوده است و ایران هم در این زمینه کمک کرده است.

رییس جمهوری با بیان این که کشورهای منطقه باید روی پای خودشان بایستند، تصریح کرد: ما هم هر کمکی از ما برآید برای زندگی مردم و مبارزه با تروریسم به آن ها خواهیم داشت.

مشروح سخنان رییس جمهوری در این نشست خبری به این شرح است:

** 24 خرداد متعلق به هیچ حزب و جناح و دسته ای نیست؛ پیروزی ملت ایران است 

رییس جمهوری در آستانه دومین سالگرد حماسه سیاسی و انتخابات 24 خرداد 92، با تبریک حلول ماه مبارک رمضان گفت: ماه مبارک رمضان، ماه قیام، ماه صیام، ماه همدلی و ماه برکت برای همه ما خواهد بود که فرمود ماه رمضان، ماه دوستی ها است و کنار گذاشتن کینه ها، ماه برادری، نزدیکی و اخوت و آشتی و ماه بذل و بخشش است.

روحانی اظهار امیدواری کرد: ماه مبارک رمضان برای ملت ما و همه مسلمانان ماه پر خیر و برکتی باشد.

وی همچنین به ملت بزرگ ایران به خاطر سالروز انتخابات حماسه آفرین 24 خرداد 92 تبریک گفت و یادآور شد: در دو سال گذشته شرایط بسیار حساسی پیش روی کشور ما بود؛ احساس بحران بین المللی در روابط خارجی، شرایط سخت اقتصادی پیش روی مردم، شکاف در مسایل اجتماعی و سیاسی بین گروه ها و احزاب و جناح ها، فضای امنیتی در زمینه مسایل فرهنگی و در محیط های آموزشی، از طرف دیگر، بدخواهان هم چنین تصور می کردند که با فشارهایی که بر ملت ایران به ناروا تحمیل کرده اند مردم مشارکت آنچنانی پای صندوق آرا نخواهند داشت.

رییس دولت یازدهم تصریح کرد: همه هدف بدخواهان این بود که مردم حل مسایل سیاسی را در صندوق آرا نبینند؛ مردم ما با حضورشان حماسه بزرگی آفریدند و به دنیا اعلام کردند که در این کشور مردم سالاری حاکم است.

روحانی خاطرنشان کرد: هوشیاری و هوشمندی ملت بزرگ ایران، راهنمایی های بسیار تاثیر گذار رهبر معظم انقلاب که همه را که حتی آنهایی که ممکن است از نظام دلگیر باشند، دعوت همه پای صندوق آرا و اعلام این که آرای مردم امانت است و به عنوان حق الناس مطرح است، مردم پای صندوق آرا شتافتند و حماسه بزرگ را آفریدند.

وی افزود: 24 خرداد تعلق به هیچ حزب و جناح و دسته ای ندارد؛ پیروزی ملت ایران است و تبریک از آن مردم بزرگوار این سرزمین و از آن رهبری است که توانستند به خوبی مردم را پای صندوق آرا هدایت کنند.

روحانی اظهار داشت: مردم با آرایی که به اعتدال، تدبیر و امید دادند، مقصودشان این بود که همه چیز به قانون برگردد؛ اعتدال معنایش آن است که همه حرکت های اجتماعی و سیاسی و اقتصادی در چارچوب مقررات قانونی باشد؛ اعتدال معنایش آن است که هیچ تصمیم یک شبه در کشور گرفته نشود.

وی ادامه داد: اعتدال معنایش آن است که امور به صاحب نظران متخصص همان فضا واگذار شود؛ مردم می خواستند یک شرایط ثبات و آرامشی در جامعه حاکم شود، در اقتصاد آنها، در بازارهای مختلف اقتصادی، مردم می خواستند به آینده ای روشن امیدوار شوند.

رییس قوه مجریه تصریح کرد: مردم نمی خواستند نسبت به آینده اقتصادشان، روابط سیاسی، ارتباطات سیاسی داخلیشان و آینده حضور فرهنگی اصحاب فرهنگ، در تردید باشند. مردم می خواستند به آینده زندگی بهتر، فضای امن تر، و شرایط بهتر زندگی امیدوار باشند.

روحانی با بیان این که همه تلاش دولتمردان بر این مبنا بود، گفت: من می خواهم به ملت شریف ایران عرض کنم که هیچ تصمیمی در این دولت اتخاذ نشده است، مگر اینکه با صاحبنظران صحبت شده است.

**امروز هیچکس تردید ندارد که اجرای توافق با رفع تحریم ها توام خواهد بود

رییس جمهوری گفت: باید از ملت بزرگ ایران به خاطر حمایت مستمرشان از دولت به ویژه در زمینه مذاکرات هسته ای که ما با شش قدرت رو به رو هستیم تشکر کنم.

روحانی افزود: همچنین باید از مذاکره کنندگان قوی ما در این مذاکرات و وزیر امورخارجه که سرپرستی مذاکرات را به عهده دارد تشکر کنم که هر آنچه تا امروز بدست آوردیم موجب افتخار ملی است.

وی ادامه داد: ما امروز در شرایطی هستیم که دو سال پیش هیچ قدرت بزرگی، لااقل 1+5 و دیگر قدرت های غربی و حتی شرقی به داشتن حق غنی سازی در خاک ایران اذعان نمی کردند؛ حق ما بود اما این را اذعان نمی کردند.

رییس قوه مجریه گفت: امروز هیچ کس در دنیا حتی قدرت های بزرگ غربی و 1+5 در اینکه در ایران حق غنی سازی وجود دارد و نطنز و فردو درهایش باز می ماند تردید ندارد و این بزرگترین دستاورد در زمینه حقوق هسته ای است.

روحانی اظهارداشت: هیچ کس دوسال پیش از قدرت های غربی اذعان نمی کردند که ایران می تواند در زمینه تحقیق و توسعه، سانتریفیوژهای پیشرفته مسیر را ادامه دهد حتی با اعمال تزریق uf6 در سانتریفیوژهای پیشرفته برای تحقیق و توسعه، اما همه امروز این را اعتراف و اقرار دارند.

وی ادامه داد: شاید در زمینه تحریم سخن ها متفاوت بود اما امروز هیچکس تردید ندارد که اجرای توافق با رفع تحریم های اقتصادی و مالی توام خواهد بود که این تحریم های ظالمانه علیه ملت ایران بوده است.

رییس جمهوری گفت: دوسال پیش کسی اذعان نمی کرد که با یک توافق نهایی همه قطعنامه های ظالمانه شورای امنیت سازمان ملل لغو خواهد شد.

روحانی افزود: من آینده را بحث نمی کنم اما آنچه تا امروز بدست آوردیم یک پیروزی بزرگ برای ملت بزرگ ایران است و این پیروزی از آن ملت است و این ملت با ایستادگی و مقاومتش به این حقوق بزرگ خود دست یافته است.

وی با بیان اینکه در زمینه تحریم دو مساله مهم مدنظر داشته باشیم، یکی ابعاد و عمق تحریم و دیگر مدیریت تحریم، اظهارداشت: این دو را باید از هم تفکیک کنیم؛ همه بدانیم که تحریم غیرقانونی، غیرانسانی و غیر اخلاقی است و در این تردید نکنیم.

**تحریم غیر انسانی حتی برای سرمایه گذاری در سدی است که آب کشاورزی و آب خوردن را تامین می کرد 

رییس شورای عالی امنیت ملی با بیان اینکه تحریم یک تحریم کور بوده نه هدفمند، گفت: اگر تحریمی علیه صنعت هسته ای بود شاید این تعبیراتی که من الان از آن به عنوان تعبیرات غیرانسانی و غیراخلاقی می گویم کمی اغراق بود اما این تحریم حتی برای خرید گندم هم بود، این تحریم حتی برای خرید مواد مواد غذایی و هرگونه سرمایه گذاری در ایران بود حتی سرمایه گذاری برای سدی که آب کشاورزی یا حتی آب خوردن یک شهر را تامین می کرد.

روحانی افزود: این تحریم حتی بر ضد دارو و تجهیزات پزشکی بیمارستان ها بود، هیچکس در اینکه این تحریم غیراخلاقی و غیرانسانی بوده تردید نکند، مخفی کردن ظلم ظالمان خیلی کار شایسته ای نیست، اگر ظلم ظالم را بیان کردیم کار بدی کردیم؟ باید ظلم ظالمان مخفی بماند؟

**دولت به خوبی این تحریم ها را مدیریت کرده است

وی به بحث مدیریت تحریم اشاره کرد و گفت: ابعاد تحریم بسیار وسیع بود و تا نان و آب مردم را هم فرا می گرفت اما این دولت به خوبی این تحریم را مدیریت کرد و اگر بازهم بخواهد ظالمانه ادامه یابد مدیریت خواهد کرد، دلیلش آن چیزی است که دولت در طول این دو سال عمل کرده است.

رییس جمهوری گفت: دلیلش آن است که پرداختی مردم در بیمارستان به جای 37 درصد به چهار و نیم درصد تقلیل پیدا کرده، دلیلش آن است که 9 میلیون و 200 هزار نفر بیمه درمانی شده اند،10 میلیون نفر از حاشیه نشین های اطراف شهرهای بزرگ تحت پوشش خدمات درمانی قرار گرفتند.

روحانی ادامه داد: 11 میلیون نفر تحت پوشش حمایت کالایی قرار گرفتند، آمار فراوان است اما این دولت بزرگترین سرمایه را برای منابع آبی کشور انجام داده است.

وی افزود: این دولت در طول چهار سال تا پایان چهارسال حدود 10 میلیارد دلار برای تامین آب اختصاص داده است، پس دولت به خوبی تحریم را مدیریت کرده و مدیریت خواهد کرد اما معنایش آن نیست که ابعاد تحریم را ندانیم و ملت ما نداند و ظلم ظالم را بیان نکنیم و توضیح ندهیم.

رییس قوه مجریه گفت: ما باید کار خلاف قانون قدرت های بزرگ را توضیح دهیم اما ملت ما از این فشارها نمی هراسد و مسیر خود را برای احقاق حقوق خود ادامه خواهد داد.

**در مذاکرات کاملا جدی هستیم 

یکی از خبرنگاران از رییس جمهوری پرسید: جمهوری اسلامی ایران همواره تاکید کرده که تنها توافق خوب را می پذیرد از نظر شما جمهوری اسلامی ایران چقدر با یک توافق خوب فاصله دارد و دستیابی به یک توافق خوب امکان پذیر است؟ 

رییس جمهوری نیز پاسخ داد: همه تلاش ما بر این است که به توافقی عزت مندانه با تامین حقوق ملت بزرگ ایران و با توجه به همه خطوط قرمزی که تعریف شده است، برسیم.

روحانی افزود: به نظرم چارچوب های کلی که مورد نظر جمهوری اسلامی ایران بوده، امروز مورد قبول 1+ 5 است، ضمن این که در جزییات هنوز اختلاف نظرهای فراوانی داریم و باید همه این اختلاف نظرها حل شود.

وی خاطرنشان کرد: ما در مذاکرات کاملا جدی هستیم، بدنبال تلف کردن وقت و خرید زمان به هیچ وجه نیستم، خود را محصور در یک زمان خاص نمی بینیم، عجله نداریم اما در عین حال از همه فرصت و امکانات برای دستیابی به توافق استفاده می کنیم.

وی یادآور شد: خواست ملت ایران برای ما بسیار مهم است، چارچوب هایی که از طرف نظام برای این مذاکرات تعیین شده، همواره مورد توجه بوده است.

رییس شورای عالی امنیت ملی ادامه داد: مذاکره کنندگان هسته ای ایران به طور جدی مسیر را دنبال می کنند، اگر طرف مقابل ما همین چارچوب را مراعات کند و به حقوق ملت ایران و منافع ملی ما احترام بگذارد و دنبال زیاده خواهی نباشد به نظرم توافق در دسترس است.

**امور فرهنگی حتی الامکان باید به اصحاب فرهنگ واگذار شود

روحانی همچنین در پاسخ به سوالی درباره رویکرد فرهنگی دولت با توجه به لغو گسترده کنسرت های موسیقی در یک سال گذشته به ویژه در هفته اخیر اظهارداشت: ما در زمینه فرهنگی همان طور که از ابتدا اعلام کردیم، معتقدیم که امور فرهنگی حتی الامکان باید به اصحاب فرهنگ واگذار شود.

وی ادامه داد: فضا را باید کاملا به گونه ای ترسیم کنیم که این فضا هم برای آنان که می خواهند از کالای فرهنگی استفاده کنند و هم برای آنان که می خواهند کالای فرهنگی را تولید کند، بتوانند به خوبی تولید کنند.

رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی خاطرنشان کرد: از نظر ما مرجع، قانون است، وقتی یک دستگاه به عنوان مرجع قانونی برای اعطای مجوز تعیین شده، دخالت دیگران در این امور شایسته نیست. 

روحانی افزود: ما باید اجازه دهیم، قانون اجرایی و عملیاتی شود، این که تصور می شود این کار خوب یا بد است، آثارش مثبت یا منفی است، همان اشکالی است که من یک بار گفتم.

وی تصریح کرد: همه باید به قانون عمل کنیم و دنبال اجتهاد شخصی نباشیم، این اشکال اگر حل شود و هیچ کس دنبال اجتهاد شخصی نباشد، اجتهاد را برای حوزه های علمیه بگذاریم، همه در چارچوب قانون خود را ملتزم به قانون بدانیم وهر دستگاهی که باید مجوز صادر کند آن مجوز مورد احترام باشد چراکه قانون به او اجازه داده است.

وی ادامه داد: این موضوع را به خاطر داشته باشیم که وقتی در چارچوب قانون مجوز برای یک کنسرت داده می شود از مردم دعوت می شود، مردم بلیط می خرند خود را آماده می کنند، این گونه دخالت ها تضییع حقوق مردم است قبل از این که تضییع حقوق اصحاب فرهنگ باشد.

رییس جمهوری اظهار امیدواری کرد همه احساس کنیم که 24 خرداد ادامه دارد و همان مردمی که پای صندوق آمادند، همان مردم برای حمایت از اجرای راه و مسیری که انتخاب کردند در صحنه هستند.

روحانی افزود: ما باید از این مشکلات عبور کنیم و با وحدت، انسجام و حضور مردم در صحنه از این مشکلات عبور خواهیم کرد، دولت خود را ملتزم به حقوق مردم و اجرای قانون می داند.

این خبرنگار بار دیگر پرسید که آیا این صحبت ها ضمانت اجرایی دارد، آیا ممکن است دوباره برای برگزاری کنسرت ها مجوز داده شود و باردیگر لغو شود که این مساله خیلی اتفاق افتاده است، آیا دولت می تواند در این زمینه جدیت داشته باشد.

رییس جمهوری پاسخ داد: البته به آن خیلی که شما می گویید در آن حد نیست، ولی از نظر ما مجوز قانونی وقتی صادر می شود، لغو آن مجوز از طرف آن دستگاه هایی که قانونا حق ندارند ، کاملا نادرست است و اگر موردی قوه قضاییه می خواهد وارد عمل شود، کاملا توجیه قانونی برای ورود قوه قضاییه داشته باشد.

**اگر موارد جدید مطرح نشود تا زمان مورد نظر به توافق می رسیم

رییس جمهوری در پاسخ به خبرنگار تلویزیون چین درباره آینده مذاکرات هسته ای و لغو تحریم ها گفت: اساس مذاکرات روبه پیش است، گرچه در برخی از مسایل هنوز اختلاف نظر وجود دارد و در زمینه تحریم هم در اصل اینکه با اجرای توافق، همه تحریم های اقتصادی برداشته و ملغی خواهد شد تردیدی وجود ندارد.

وی افزود: اما نسبت به همزمانی اقدامات ایران با این لغو که چگونه باشد، اختلاف نظرهایی در باره آن وجود دارد و ما مصر به هم زمانی هستیم و این اشکال که طرف مذاکره کننده ما در برخی از موارد وقتی در جلسه ای به چارچوب برخی از موارد می رسیم، در جلسه بعدی دوباره به چانه زنی می پردازد و این کار مذاکرات را عقب می اندازد و مذاکرات را طولانی می کند. 

رییس شورای عالی امنیت ملی تصریح کرد: زمانی که پیش روی ما است، اگر طرف مقابل به چارچوب زمانی متعهد بماند و موارد جدید را وارد نکند به نظر من می تواند حل و فصل شود و می توانیم به توافق برسیم اما اگر مسیر، مسیر چانه زنی های مهمل باشد، ممکن است زمان مذاکرات را بیشتر کند.

**باید حق شادی را برای همه محترم بشماریم

رییس جمهوری در پاسخ به خبرنگار خبرگزاری مهر که درباره رابطه و تعامل دولت و حوزه های علمیه و انتقادات آنان درباره عملکرد فرهنگی دولت، همچنین عملکرد نیروی انتظامی تصریح کرد: دولت تعبیر خاصی درباره نیروی انتظامی ندارد و دولت معتقد است که همه دستگاه ها از جمله نیروی انتظامی باید در راستای قانون عمل کنند و معیارشان تنها قانون باشد؛ فکر نمی کنم که در این زمینه جای اختلافی باشد.

وی تصریح کرد: قانون جمهوری اسلامی ایران متاخذ از متن شرع است یا حداقل مصوباتی است که با موازین شرعی مغایرت ندارد؛ بنابراین قانون ما قانون اسلامی است و امام (ره) هم فرمودند قانونی که شورای نگهبان آن را تایید کرده، اجرای آن برای همه لازم است؛ بنابراین در این زمینه اختلافی نداریم.

رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی خاطر نشان کرد: در سایر زمینه های فرهنگی نیز دولت موظف به اجرای قانون است؛ یعنی قوانینی که وجود دارد را باید اجرا کند؛ ضمن اینکه حقوق مردم هم باید حفظ شود و امام درباره مسایل فرهنگی یک بن بستی که قبلا فکر می شد را باز کردند.

وی ادامه داد: در آغاز انقلاب خیلی حرف ها بود و بعضی ها می گفتند که خانم ها در تظاهرات نباید شرکت کنند چون شعار که می دهند صدای نامحرم است و اشکال دارد و امام در آن زمان پاریس بودند و موضع گیری صریحی کردند.

روحانی اظهار داشت: خانم ها آنجایی که باید رای دهند، برایشان خم می شویم و احترام می گذاریم و می گوییم پای صندوق آرا بیایید و حقوق شما در مسایل سیاسی و اجتماعی یکی است و فرصت های برابر دارید ولی وقتی از انتخابات می گذریم انگار رای و عقیده ما عوض می شود.

وی افزود: خانم های ما یعنی همه خواهران، دختران و مادران جامعه اولا به دین، آیین و فرهنگ شان معتقد هستند و احترام می گذارند و به عفت و حجاب و چارچوب های قانونی احترام می گذارند و ما نباید تصور کنیم که می خواهیم اسلام را پیاده کنیم و خدای ناکرده خانم ها می خواهند برعکس قوانین اسلامی حرکتی داشته باشند.

رییس جمهوری خاطر نشان کرد: خانم ها مانند آقایان در بسیاری از موارد پیشتاز هستند و در همه راهپیمایی ها و مراسم اینچنین است و به نظرم باید حق نشاط و شادی و زندگی اجتماعی را در چارچوب موازین دینی و قانونی برای همه محترم بشماریم و فکر نمی کنم در کلیات اختلاف نظری باشد ولی در مصادیق گاهی ممکن است اختلاف نظری وجود داشته باشد که باید این اختلافات را حل کرد.

  عناوين مرتبط :
www.natanz.ir

کلیه حقوق این سایت برای شهرداری نطنز محفوظ است

برنامه نويسی : اصفهان هاست