امروز شمسی

اللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَ عَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَ في كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَ حافِظاً وَ قائِدا ‏وَ ناصِراً وَ دَليلاً وَ عَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك َطَوْعاً وَ تُمَتِّعَهُ فيها طَويلاً
  قوانین شهرداری  قوانین شهرداری   مناقصه ها و مزایده ها  مناقصه ها و مزایده ها   ارسال مطلب و خبر  ارسال مطلب و خبر   تماس با ما  تماس با ما   جاذبه های گردشگری  جاذبه های گردشگری   گالری عکس  گالری عکس   شورای اسلامی شهر  شورای اسلامی شهر   درباره شهردار  درباره شهردار   معرفی شهر  معرفی شهر   صفحه اول  صفحه اول  

  مطالب برگزيده

  آخرين اخبار
زیرسازی و آسفالت بلوار باغ بهشت واقع در محله سرشک با همکاری اداره راهداری و حمل و نقل جاده ای
احداث بوستان محلی مزید آباد و پیاده روسازی بلوار پلیس
بهسازی و ساماندهی مقسم آب سرابان و بازسازی و مرمت آسیاب آبی پارک سرچشمه سرابان
زیرسازی و دیوارکشی خیابان میرسیدو ادامه اجرای سقف سنتی راسته بازار
فیلم سینمایی بام بالا
مراسم تشییع پیکر مطهر شهید گمنام با حضور گسترده مردم شهیدپرور و ولایی نطنز
خاک اولیا الله نطنز میزبان شهید گمنام
آگهی مزایده اجاره سفره خانه سنتی و آسیاب آبی در پارک سرچشمه سرابان متعلق به شهرداری نطنز 
آگهی مزایده اجاره دکه در پارک سرچشمه سرابان متعلق به شهرداری نطنز 
آگهی مناقصه تهیه مصالح و اجرای جدول بتنی پیش ساخته 
  پربيننده ترين مطالب
  اوقات شرعی


  وضعيت هوا


 

مناسبت ها  شهادت سربازان دلیر اسلام 

مناسبت ها ، شهادت سربازان دلیر اسلام

شهادت سربازان دلیر اسلام : بخارایی ،امانی ، صفار هرندی و نیک نژاد عاملین اعدام انقلابی حسنعلی منصور (مجری قانون کاپیبتو لاسیون )(1344ش)

پس از حادثه فیضیه و قیام خونین 15 خرداد  1342، عده‏ای از متدینین و چهره‏های موجّه بازار تهران به این نتیجه رسیدند كه مبارزه سیاسی با رژیم شاه بی فایده است و باید فكری برای براندازی آن كرد و تنها راه آن نیز اقدام مسلحانه علیه رژیم و عناصر اصلی آن است.

لذا تعدادی از این افراد شامل حاج صادق امانی ، حاج مهدی عراقی ، حبیب اللَّه عسكر اولادی، عباس مدرسی فرد ، احمد شهاب ، صادق اسلامی و سید اسداللَّه لاجوردی و. . . دست به تركیب و تلفیق شش هیئت مذهبی مهم و دارای گرایش سیاسی از میان هیئت‏های عزاداری سنّتی تهران زدند كه نتیجه آن ، پدید آمدن سازمان یا گروه "هیئت‏های مؤتلفه اسلامی" با مشی مسلحانه بود. اكثر اعضای این هیئت‏ها از مقلدان حضرت امام خمینی(ره) و وجه مشترك آنان ، پذیرش اسلام به عنوان یك ایدلوژی سیاسی و رهبری و مرجعیت امام خمینی(ره) بود.

پس از مدتی جمعیت مؤتلفه اسلامی ، قصد آغاز مبارزه مسلحانه علیه رژیم پهلوی را داشتند كه در ابتدا امام آن را نهی نمودند. تا این كه حضرت امام به تركیه تبعید شدند و یاران مؤتلفه ، پس از كسب اجازه از آیت‏اللَّه مرتضی مطهری و اذن آیت‏اللَّه العظمی سید محمد هادی میلانی ، تصمیم به ترورِ انقلابی حسنعلی منصور نخست وزیر سپرده شاه گرفتند. حسنعلی منصور كسی بود كه برای تصویب و اجرای قانون ننگین كاپیتولاسیون تلاش زیادی از خود نشان داد و فریاد حق‏خواهی امام خمینی(ره) در اعتراض به این قانون را با تبعید آن حضرت به تركیه پاسخ گفت.

با اعدام انقلابی منصور در اول بهمن 1343 ، شهید محمد بخارایی عاملِ اعدام منصور به دست مأموران ساواك افتاد و سپس دیگر یارانش نیز دستگیر شدند. پس از مدتی ، رژیم پهلوی در یك دادگاه فرمایشی اعضای این گروه را به اعدام و زندان طولانی مدت محكوم كرد. به طوری كه برخی از آنان تا پیروزی انقلاب اسلامی در زندان ماندند و در بین زندانیان سیاسی به قَتَله  (كشندگان) منصور معروف بودند.

شهید صادق امانی در دادگاه دلاورانه از خود و راهی كه در پیش گرفته بود دفاع كرد و با اشاره به حوادث خونین 15 خرداد 42 گفت : ما با بررسی اوضاع به این نتیجه رسیدیم كه پاسخ به این مسأله از لوله تفنگ می‏تواند خارج شود. سرانجام در سحرگاه 26 خرداد 1344 ش ، حاج صادق امانی ، محمد بخارایی ، مرتضی نیك‏نژاد و رضا صفار هرندی این چهار فرزند شجاع و برومند اسلام ، در راه پاسداری از ارزش‏های متعالی اسلام و در مسیر پر بركت نهضت امام خمینی(ره) جهت برپایی حكومت اسلامی در ایران ، عاشقانه شربت شهادت نوشیدند و به لقاءاللَّه نائل آمدند.

  عناوين مرتبط :
www.natanz.ir

کلیه حقوق این سایت برای شهرداری نطنز محفوظ است

برنامه نويسی : اصفهان هاست